Termíny představení Orfea v ČR

Plánovaná představení raně barokní opery Claudia Monteverdiho s libretem Alessandra Striggia L´ORFEO v České republice se uskuteční v červnu na čtyřech pozoruhodných místech Moravskoslezského kraje. Patrně první v celku dochovaná opera vychází z řecké legendy o Orfeovi a vypráví o jeho sestupu do Hádu a neúspěšném pokusu přivést svou mrtvou nevěstu Eurydiku zpět do světa živých.

Osudové téma za doprovodu komorního orchestru ztvární v rolích sólistů vítězové mezinárodní soutěže Let’s Sing Opera Competition. Sborové party Nymf a Pastýřů zazpívají děti z Operního studia Národního divadla moravskoslezského, společně se žáky základních škol Leoše Janáčka v Hukvaldech a v Opavě na Vrchní ulici. Hudební nastudování a orchestr řídí dirigent Oliver Dohnányi, režie představení se ujal operní režisér Luděk Golat. Ten také ještě coby šéf opery NDM stál před třiceti lety jak u zrodu Operního studia, tak i Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

První ze čtyř uvedení opery Orfeus hostí ve čtvrtek 20. 6. Základní škola a Mateřská škola Leoše Janáčka Hukvaldy, která je pro to vybavena na základní školu zcela unikátním společenským sálem. Sál byl vybudován na podporu významné kulturní akce na severní Moravě, Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, a je využíván pro akce školy i obce. Dopolední představení zde je věnováno především žákům a školám, které se jeho přípravy účastní.

V pátek se publikum může těšit na provedení řecké báje v mimořádně působivých kulisách částečně zastřešeného amfiteátru hradu Hukvaldy, třetí největší hradní zříceniny v České republice. 2,5 km pěší chůze mezi daňky od brány Hukvaldské obory k hradbám je bohatě vykoupeno fantastickou vyhlídkou na Beskydy z ochozu hradní motty a jedinečnou akustikou do výšky a dokola obestavěného kamenného prostoru pod širým nebem.

Sobotní repríza patří Divadlu „12“,  komornímu divadelnímu prostoru Národního divadla moravskoslezského, místu pro aktivity všech souborů NDM a další experimentální divadelní projekty na pomezí žánrů. Scéna se nachází v areálu budov Divadla Jiřího Myrona na třídě Čs. legií 12 a v sále pro 60 diváků nabízí velmi intimní atmosféru a intenzivní kontakt mezi herci, zpěváky a publikem. Součástí prostoru je také divadelní bar Ve Dvanáctce.

Derniéra Orfea a jeho malého turné Moravskoslezským krajem se uskuteční v neděli 23. 6. v Zámeckém sále Zámku Poruba, který je druhou nejstarší budovou v Ostravě a nejstarší stavbou na území Poruby. Nevelký zámeček s jednoduchým barokním vzhledem umístěný na severním svahu řeky Porubky je chráněn jako kulturní památka České republiky, a třebaže mu v r. 1989 hrozila úplná demolice, nyní v soukromých rukou jen vzkvétá.

 

Vstupenky na jednotlivá představení můžete zakoupit níže, kliknutím na KOUPIT: